Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ще се отрази на джоба ни новият пакет данъчни закони: Прогнозите на експерти

07 ноември 2023, 08:20 часа • 7189 прочитания

Предложението гражданските договори да се приравнят с трудовите най-вероятно ще доведе до намаляване на парите, които хората получават. При тези договори се плащат по-малко данъци. Хиляди работят на такива договори. Това каза председателят на БЕСКО Добромир Иванов в ефира на Нова телевизия относно поправките в данъчните закони, които Министерският съвет прие вчера.

ОЩЕ: Данъчните бонбони на Асен Василев: Идеите за отстъпки в данъчните закони

Той даде и пример. Ако по граждански договор сега един човек взима 1000 лева, то след като този договор стане трудов, той ще взима с около 200 лева по-малко. "При трудов договор трябва да се платят 1500 лева (осигуровки), а ако е граждански - 1200-1300 лева", обясни той.

"Идеята не е всички граждански договори да се превърнат в трудови. Тук целта е прикритите договори да се превърнат от граждански в трудови, за да се защитят работниците. Т.е. ако ти работиш цяла година на 8-часов трудов ден, но казваш, че работиш на граждански договор, това не е граждански договор", коментира от своя страна икономистът Георги Ангелов. И добави: "Ако работиш постоянно за един и същ работодател постоянно, трудовият договор те обезпечава с права като болнични, майчински, отпуски. Това са неща, които при гражданския договор го няма".

"Тази стъпка на правителството всъщност цели изсветляване на прикрити договори, което е похвално", посочи Иванов.

Относно идеята за събирането на касови бележки, за да ти даде държавата 100 лева, шефът на БЕСКО обясни, че трябва да похарчите 10 000 - 15 000 лева, за да ги вземете тези 100 лева. "Така че няма смисъл в момента да заливаме НАП с касови бележки заради няколко стотинки", коментира той. 

ОЩЕ: Задава се скок на данък сгради за старите жилища

Според Ангелов не може ресторантите да са с 9% ДДС и пак да укриват обороти. В тези случаи трябва да има висока събираемост. "Целта на мерките в туризма и при заведенията е да се постигне това, което направиха в Гърция и което работи. Идеята е да има ниски ставки за туризма, но те да се плащат, за да има висока събираемост и да се пълни бюджета. Не може да има нисък данък и те  пак да си укриват доходите. Ако ще е така, се връща старото положение отпреди три години с по-високи данъци", смята той. 

"Предприемачите винаги подкрепяме ниските ставки, но в този случай си говорим дали наистина това е добре", обясни Иванов за по-ниската ставка на ресторантьорите. Той обаче подчерта, че исторически в България по-ниската ставка е довела до по-висока събираемост.

"Това с касовите бележки вероятно няма да мине в парламента", смята Иванов.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес